Kuljetusliike Taipale laajentaa Laukaassa – investointeja Leppävedelle ja Vihtavuoreen
Kaukokiito-ketjuun kuuluva Kuljetusliike Taipale Oy tekee historiansa suurimpiin kuuluvia investointeja Laukaaseen.

Kuljetusliike Taipale Oy on hankkinut Laukaasta kaksi uutta yrityskiinteistöä, joista toinen on Taipaleen nykyisen terminaalin vieressä Leppävedellä. Toinen Taipaleen hankkima yrityskiinteistö on Vihtavuoressa sijaitseva entinen Dinex Finlandin 9 500 neliön kiinteistö rakennuksineen.
Taipale rakentaa Leppävedeltä hankitulle kiinteistölle uuden varastointihallin ja kunnostaa jo kiinteistöllä sijaitsevan toimistorakennuksen. Vihtavuoren kiinteistöä aletaan kunnostaa varastointipalveluille sopivaksi. Taipale rakentaa ja kehittää kiinteistöille merkittävästi uutta varastointitilaa.
Laukaan kunta on kartoittanut Kuljetusliike Taipaleen tarpeita vuosien varrella useaan otteeseen. Syksyllä 2024 pääsivät vauhtiin neuvottelut laajentumisesta toden teolla. Laukaan kunta iloitsee, että yrityksen tarpeisiin soveltuvat kiinteistöt löytyivät läheltä.
Kuljetusliike Taipaleen laajentumisesta Laukaassa kertoi myös Sanomalehti Keskisuomalainen uutisessa 20.8.2025 julkaistussa uutisessa https://www.ksml.fi/paikalliset/8779222 (uutinen kokonaisuudessaan lehden tilaajien luettavissa). Keskisuomalaisen mukaan investointien myötä kasvaa myös yrityksen henkilöstömäärä.
Onnittelemme Kuljetusliike Taipaletta laajentumisesta!
—
Kuvassa Kuljetusliike Taipaleen toimitusjohtaja Timo Louhivaara (vas.), elinkeinopäällikkö Sanna Jylänki ja kunnanjohtaja Linda Leinonen Laukaan kunnasta sekä tekninen johtaja Riku Vainio Taipaleesta.
Lisätietoja
Eero Raittila
kehitysjohtaja
040 663 7306
Kuntala Väistö, Laukaantie 14, PL 6
41341, Laukaa
Vastuualueet
-yrityspalvelut
-maankäyttö
-työllisyyspalvelut
-maaseutupalvelut
Sanna Jylänki
Elinkeinopäällikkö, Laukaan kehitysyhtiö Oy:n toimitusjohtaja
040 152 4922
Kuntala Väistö, Laukaantie 14, PL 6
41340, Laukaa
Yritysneuvonta, yritysten sijoittumispalvelut ja aluekehittäminen, koulutukset ja verkostoitumistapahtumat, Laukaan kehitysyhtiön toimitusjohtaja